Changing from tradition due to the Covid-19 restrictions, Benson High School opted to present their awards and scholarships online. With the help of Principal Jeff Thompson, counselors Kristy Reynolds and Brenda Kurtz, CTE director Megan Moreno, IT director Angie Obergh, and Registrar Olivia Sturgeon, the awards ceremony went live on the school’s Facebook and YouTube sites on Monday, May 11th, at 6:00PM.

With over $354,000 in scholarships presented to seniors in all areas of study for numerous colleges and universities, this amount only touches the monies awarded – it does not include athletic scholarships or the cost of the United States Naval Academy.

Awards began with the announcement of the top senior students – presented to Venesa Romero as valedictorian and Alan Gardner as salutatorian for the class of 2020.

Scholarships and awards presented to members of the BHS class of 2020 (in no particular order) went to:

National Merit Scholarship – Anna Miles

Academic All Star Golden Apple Award from the Sierra Vista Herald – Ashley Saldana

Arizona G&T Cooperatives Scholarship – Vanesa Romero

Benson Bobcat Alumni Association Scholarships – Kaylee Amick, Amanda Nelson, Lacie Duerinck, and Vanesa Romero

Ultimate Bobcat Scholarship (Frank ‘Chic’ Maldonado Award) – Chloe Reynolds

Benson Bobcat Booster Club Scholarships – Amanda Nelson and Chloe Reynolds

Benson Firemates Scholarship – Hailey Post

Benson Junior Women’s Scholarships – Anna Miles and Amanda Nelson

Benson Rotary Club Scholarship – Hailey Post

Catherine E. Stephens Memorial Scholarship – Vanesa Romero

Healthcare Innovations Inc. Scholarships – Chloe Reynolds, Hailey Post, and Lacie Duerinck

Friends of the Benson Library Scholarships – Chloe Reynolds and Leticia Lopez

Dale Shock Memorial Scholarships – Carson Barney

Rose Acre Farms Inc. Scholarship – Cheyenne Meier

Los Charros Foundation Scholarships – Cheyenne Meier and Leah Tyra

Santa Cruz County 4H Scholarships – Cheyenne Meier and Shane Gronlund

FCCLA Gold Chapter Scholarship – Amanda Nelson

FBLA Scholarship – Anna Miles

Valley Telecom Group Scholarship – Lacie Duerinck

Valley Foundation Scholarship – Leticia Lopez

SSVEC Scholarships – Anna Miles, Leticia Lopez, Venesa Romero, Cheyenne Meier, Alan Gardner, Chloe Reynolds

Rick Kinney ‘Outstanding Student in Music’ Scholarships – Alan Garnder

Rick Kinney ‘Outstanding Student in Football’ Scholarship – Talon Palmer

Rick Kinney ‘Outstanding Student in Golf’ Scholarship – Tyler Antonucci

Rick Kinney ‘Outstanding Student in Basketball’ Scholarship – Carson Barney

Military Children Scholarship – Anna Miles

New American University Scholarship & President’s Award – Zachary McCarter

University of Arizona National Hispanic Recognition National Scholar Award – Vanesa Romero

University of Advancing Technology Futurist Scholarship – Tyler Antonucci

University of Nebraska – Lincoln / Chancellor Scholarship – Anna Miles

Bradley University Academic Scholarship – Dennise Collins

Cochise Community College $1000 Scholarship to all BHS 2020 graduating seniors

Northern Arizona University Lumberjack Award – Kaylee Amick, Lacie Duerinck, Ariana Gamez, Lacy Hamilton, Dalia Moroyoqui, Amanda Nelson, Hailey Post, Venesa Romero, and Katelynn Brown

Northern Arizona University President’s Scholarship – Danielle Sabin

Northern Arizona University Dean’s Scholarship – Madison Crye, Elizabeth Hartwell, Madelyn Hossman, and Talon Palmer

United States Naval Academy Congressional Appointment – Alan Gardner

United States Army Enlistments – Madison Crye and Caid Jones

United States Marine Enlistment – Remington Thola

Paradise Valley Community College Softball Scholarship – Leticia Lopez

Central Lakes Community College Baseball Scholarship – Kyle Baker

Luther College Football Scholarship – Carson Barney

Ottawa University / Surprise, AZ Football Scholarship – Talon Palmer

Ottawa University / Surprise, AZ Dance Scholarship – Chloe Reynolds

Benson High School Female Athlete of the Year – Leticia Lopez

Benson High School Male Athlete of the Year – Carson Barney

Benson High School Athletic Department Special Recognition – Clayson Goodwin (4-year state wrestling champion)

Additional awards for CTE (Career and Technical Education) were presented by BHS CTE director Megan Moreno. These awards went to:

Culinary Arts Award – Lacy Hamilton

Skills USA Award – Bryan Gutierez

Law and Public Safety (LPS) Award – Lecia Wilkins

Agriculture Education Award – Cheyenne Meier

Welding Technologies Award – Anthony Farmer

Certified Nursing Assistant (CNA) Award – Tristen Metheney

Business Management Award – Danielle Sabin

Accounting Award — Nicholas Redmond

Educational Professions Award – Dennise Collins

“As the class of 2020 sponsor for the last four years, it has been very rewarding watching how hard this graduating class worked in and out of the classrooms and how much they grew as students and outstanding Bobcat citizens,” Kristy Reynolds said. “On Friday after the moving of their tassels, I will be so proud to call them all alumni.”

Load comments